Islandia zimą – praktyczne informacje

Islandia zimą – bezpiecznie, czyli jak?

Zima to wyjątkowy czas na Islandii. Niekończąca się biel krajobrazów, zapierające dech w piersiach panoramy nieba, oblodzone wodospady oraz niewielu turystów to niewątpliwe atuty tej pory roku.

Na Islandii zimą słońce wstaje przed 11.00, zachodzi ok 15.30. Na te godziny zaplanować należy zwiedzanie, piesze wędrówki, zimowe atrakcje takie jak lodowcowe jezioro, wodospady czy gejzery. Ponieważ wszystkie atrakcje są sporo od siebie oddalone, w podróż wyruszyć warto przed wschodem słońca, aby maksymalnie wykorzystać dzień i już na miejscu podziwiać początek dnia. Po zachodzie słońca zostają gorące źródła, muzea i atrakcje Reykjaviku. Oraz oczywiście – zorza polarna.

Wypożyczenie samochodu

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, Islandia ma inne niż europejskie standardy wypożyczenia auta. Wynika to z warunków panujących na wyspie, a co za tym idzie ze zwiększonej ilości wypadków i zniszczeń wypożyczanych wozów. Z rozmów z (polskim) pracownikiem wypożyczalni wynika, że bardzo często dochodzi do masywnych i niesamowicie kosztownych zniszczeń samochodów. Zatem jeśli planujecie wypożyczenie auta na Islandii pamiętajcie o kilku rzeczach:

 • nie wypożyczajcie samochodu bez pełnego ubezpieczenia. W wypadku jego braku, koszty napraw jakimi obciąży Was wypożyczalnia w razie wypadku czy uszkodzenia, będą bardzo wysokie.
 • pełne ubezpieczenie samochodu na Islandii to coś zupełnie innego niż w Europie. Wiele firm nie oferuje dodatkowego ubezpieczenia samochodu na Islandii z uwagi na dużą wypadkowość (ten kraj jest wyłączony z oferty). Dlatego warto wykupić ubezpieczenie w islandzkiej firmie. Jej OWU są dostosowane do tego co może się Wam przydarzyć na wyspie. My wypożyczaliśmy samochód w City Car Rental. Ubezpieczenie „Gold Insurance Package” podwaja koszty wypożyczenia, ale pokrywa najczęściej ulegające zniszczeniu elementy. Mimo to wymagane jest również zabezpieczenie wkładu własnego na karcie kredytowej. Po analizie wielu ofert, uznaliśmy, że ta jest najkorzystniejsza (np. lepsza niż Budget). Przed wypożyczeniem auta na Islandii zawsze przeczytajcie OWU. Każde zwiera informację o wyłączeniach z ubezpieczenia. Na koniec listy wrzucam skan wyłączeń z firmy w której my wypożyczyliśmy samochód.
 • w zimie najbezpieczniej jest pożyczyć samochód posiadający napęd 4×4. Wszystkie pożyczane auta będą mieć opony z kolcami. Jeśli trafi Wam się samochód z automatyczną skrzynią biegów, przed wyjazdem w teren przeczytajcie instrukcję obsługi takiego sprzętu przy włączaniu biegów związanych z ekstremalną jazdą (np. na bardzo oblodzonych wzniesieniach). Ważne aby pamiętać – nawet 4×4 zakopie się w śniegu na poboczu. Wyciąganie samochodu z takich tarapatów jest zawsze na Wasz koszt.
 • przed zaplanowaniem podróży sprawdźcie stan dróg, którymi planujecie jechać. Zrobicie to na aktualizowanej na bieżąco stronie road.is. Pamiętajcie, jeśli jest napisane – droga nieprzejezdna, extereme slippery lub no winter service – nie jedźcie tą drogą. Informacje drogowe nie są podawane „na wyrost”.
 • na Islandii mimo, że roaming jest taki jak w UE, czyli bezpłatny, napotkacie problemy z siecią komórkową, a właściwie z przesyłem danych. W trasie nie będziecie mogli aktualizować mapy, sprawdzać stanu drogi i całej reszty. Warto zaopatrzyć się w papierowe mapy i pobrać takie do telefonu offline.
 • na drodze zachowania niektórych kierowców (beztroska czy brak umiejętności, wyobraźni) są zagrażające innym uczestnikom ruchu np. zjazd z drogi w głęboki śnieg, aby zrobić zdjęcie, zatrzymywanie się na środku drogi, aby podziwiać widoki, bardzo wolna jazda tamująca ruch na całej drodze, „siedzenie na ogonie”, zawracanie na środku drogi etc. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Poza tym jazda jest przyjemna. Warunki takie jak w polskich górach, tyle, że tu jeździmy samochodem, który ma kolce w oponach, w Polsce mielibyśmy tylko opony zimowe.
 • stacje benzynowe i tankowanie – tankowanie na Islandii odbywa się tylko za pomocą karty (my nie spotkaliśmy żadnej stacji gdzie płatność odbywałaby się w kasie), stacje poza Reykjavikiem położone są bardzo daleko od siebie (znaczy to często ponad 200 km). Radzę nie ruszać w drogę bez pełnego baku – również na wypadek zakopania w śniegu i potrzeby podgrzewania auta do czasu przyjazdu pomocy drogowej. Pamiętajcie też, że samochód z napędem na 4 koła pali dużo więcej i zużycia paliwa nie należy obliczać tak jak w przypadku samochodu z napędem na jedną oś.

Przygotowanie do wyjazdu

Atrakcje Islandii zimą oglądamy inaczej. Jeśli wybieracie się na Islandię, to wiadomo, że celem jest zobaczenie niezwykłych cudów natury: wodospadów, lodowców, gejzerów, jezior… Jest z czego wybierać. Zimowy krajobraz robi wielkie wrażenie: bezkresna biel, kry lodu, olbrzymie sople lodowe, nawisy śnieżne – to wszystko jest wyjątkowe i warte wysiłku, jaki wymaga wykonanie podejścia czy poruszanie się po śliskich ścieżkach.

Dlatego teraz parę słów na temat koniecznego ekwipunku na takie wypady. Co należy ze sobą zabrać z Polski i zawsze mieć w samochodzie? Koniecznie zabierz:

 • termos: ciepła herbata postawi Cię na nogi w niespodziewanych sytuacjach
 • raki albo łańcuchy na buty – na pewno tam gdzie się wybierzesz będzie ślisko. Nawet jeśli to popularna atrakcja, nikt tu nie sypie solą, piaskiem czy żwirem, ani nie odśnieża ścieżek.
 • latarki (najwygodniejsze będą czołówki). Zmrok zapada szybko. Jeśli złapie cię w górach, światło będzie bezcenne.
 • drugi komplet odzieży na zmianę (nawet w zimie mogą zdarzyć się opady deszczu lub śniegu z deszczem, który całkiem przemoczy ubranie. Zimny wiatr i mróz będą bardzo niebezpieczne w mokrej odzieży, od przeziębienia uchroni Cię odzież na zmianę i termos z herbatą)
 • oczywistości: czapkę, rękawiczki, kominiarkę lub komin, termiczną odzież, wysokie buty trekkingowe. Nie warto brać wełnianych ubrań. Zbyt szybko chłoną wilgoć i przemakają, zbyt długo schną.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia: 24-26.12. to na Islandii 3 dni wolnego – święto państwowe. Wszystko jest zamknięte.

Czy na Islandii zimą w budynkach jest ciepło?

Tak, wszystko ogrzewają tutaj gorące wody geotermalne. Jeśli zechcesz będzie upalnie i nie do wytrzymania. Wszystko zależy od ustawienia kaloryfera. Podobnie z wodą w kranie.

Parkowanie w Reykjaviku

W Reykjaviku postój samochodu w centrum jest płatny. W parkometrze zapłacisz gotówką i kartą. Godzina parkowania to ok 460 koron. Poza Reykjavikiem w 90% przypadków (atrakcji) parkingi są bezpłatne.

Mam nadzieję, że przygotowania do wyjazdu będą łatwiejsze dzięki tym wskazówkom. Bawcie się dobrze i bezpiecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *