Hiszpania. Granada – niezwykłe miasto wokół mauretańskiej twierdzy

Granada – niezwykłe miasto wokół mauretańskiej twierdzy

W Granadzie w sierpniu 2018 roku byłam pierwszy raz w swoim życiu. Sporo już widziałam w Hiszpanii i nie spodziewałam się wielkich wrażeń kiedy kierowałam się w stronę Granady. Jednak to miejsce potrafi zaskoczyć. Stare miasto w Granadzie to świat w którym zatrzymał się czas. Wąska, wijąca się rzeka, wokół kawiarnie i restauracje. Wolno sączy się muzyka, ludzie spacerują niespiesznie. Arabska dzielnica kusi straganami jak w Marakeszu, a sprzedawcy gotowi są, aby targować się o ceny. Znajdziecie tu wszystko 🙂 Arabski suk sąsiaduje z chrześcijańską katedrą, a falafele sprzedawane są obok churros z czekoladą.

Jeden z niewielkich parków w mieście
Jeden z niewielkich parków w mieście

Parkingi i oznaczenia parkingowe

W Granadzie zatrzymaliśmy się w hostelu w centrum miasta. Świetna lokalizacja za niewielką cenę. Problemem jest samochód – centrum miasta ma parkingi płatne. Podziemne – tutaj kwota za zostawienie auta na dobę to ok 16 euro, miejsca parkingowe na ulicach miasta wymagają zakupu biletu parkingowego, ale samochód nie może na nim stać dłużej niż 2,5h. Miejsca te oznaczone są niebieską przerywaną linią.

Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu poza strefą płatnego parkowania. Strefy są dobrze oznaczone, a bezpłatne miejsca parkingowe przy ulicach oznaczone białą przerywaną linią. Strefa kończy się niedaleko od centrum (ok 15 min spacerem). Nie parkujcie na miejscach z żółtą przerywaną linią. Taki kolor oznacza zakaz parkowania.

Alhambra. Fragment.

Atrakcje Grenady

Grenada zachwyca swoją architekturą. Niska zabudowa centrum, wąskie uliczki pełne sklepików, kawiarni i restauracji, niewielkie parki co kilka zakrętów, wysadzone drzewami, pełne kamiennych ławeczek, najczęściej z fontanną w środku, umożliwiają odpoczynek. W tej plątaninie zaułków kryje się piękna Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia. Stare miasto otacza mury największego skarbu Granady – Alhambry.

Alhambra to monumentalna twierdza usytuowana na wzgórzu, która przyciąga co roku miliony turystów. Wspaniały pomnik myśli i techniki arabskich budowniczych zwiedzany jest przez 9 milionów osób rocznie. Duma państwa arabskiego nie została zburzona po przejęciu tych ziem przez chrześcijańskich władców Hiszpanii. Została przejęta i zaasymilowana, dzięki czemu dziś możemy ją podziwiać w pełnej okazałości. Co ciekawe tłumu turystów nie widać w mieście tak, jak to się dzieje na przykład w Wenecji. Jest tu tłoczno, jak w każdym pięknym miejscu w Europie, jednak ludzie gubią się w wielu uliczkach i kawiarniach, dzięki czemu można swobodnie spacerować i nie trzeba przeciskać się w nieprzebranym tłumie.

Alhambra. Pałac.

Jedzenie

W Granadzie można dość tanio zjeść. Dla bardzo oszczędnych otwarte są nieśmiertelne, obecne już w całej Europie arabskie szybkie bary, gdzie falafel i shoarama oferowane są za 2,5 euro, a zestaw z tym daniem z frytkami i puszką wybranego napoju kosztuje 5 euro. Kawa z rogalikiem francuskim na wynos w piekarni to cena zaledwie 1 euro. Dla bardziej wymagających, zestawy obiadowe pod hasłem menu del dia dostępne są od 8 euro. W takim zestawie dostaniemy zupę, drugie danie, kawę oraz czasami ciastko na podwieczorek. W podobnej cenie znajdziemy też różne rodzaje muszli w restauracjach oferujących owoce morza.

Alhambra

 

Alhambra – czyli mauretańska twierdza

Granadę najlepiej zwiedzać spacerując po starym mieście. Wąskie uliczki same zaprowadzą nas do najpiękniejszych miejsc. Większość hosteli i hoteli oferuje bezpłatne mapy miasta, na których zaznaczone są ważniejsze budynki.

Wszyscy jednak prędzej czy później skierują swój wzrok na Alhambrę. I o niej opowiem Wam nieco więcej. Jak na atrakcję tej klasy, Alhambra nie ma zbyt wygórowanych cen biletów. Na zwiedzanie całości – jeśli nie lubicie się spieszyć, a zaglądanie we wszystkie zakamarki sprawia Wam przyjemność, warto przeznaczyć cały dzień. Bilety wstępu można kupić przy wejściu w kasie, ale wtedy stoicie w dużej kolejce (a w sezonie oznacza to kolejkę w słońcu w temperaturze 30 stopni i może to trwać nawet godzinę). Bilety można też kupić online, są one później przesyłane na maila i taki bilet sczytywany jest z telefonu przez kontrolerów. Z biletem internetowym wchodzimy bez kolejki. Dla kolekcjonerów biletów istnieje również możliwość wydrukowania biletu w automacie przy kasie. Bilety dostępne są na stronie: https://tickets.alhambra-patronato.es/en/

Alhambra

 

Bilety do twierdzy

Do Alhambry można kupić kilka biletów. Oczywiście najlepiej zobaczyć jest wszystko, jednak trudno jest kupić taki bilet “na bieżąco” ponieważ jedna z części kompleksu: zamek Nasrida, który ma limitowane wejścia i jest dostępny tylko z przewodnikiem. Wchodzimy tam na wyznaczoną godzinę i nie można się spóźnić. Do wejścia są tu spore kolejki. Wieczorami w zamku odbywają się koncerty – można wziąć w nich udział kupując bilet Alhambra experience. Wchodzimy wówczas wieczorem na koncert, a następnego dnia możemy udać się na zwiedzanie całego kompleksu Alhambry.

Alhambra to piękne budynki, wieże i fortyfikacje otoczone ogromnym obszarem ogrodowym. Same ogrody podzielone są na wiele części i wymagają dużo czasu na spacer po nich. Wszędzie są tutaj ławki, na których można odpoczywać w cieniu drzew.

Na zwiedzanie koniecznie weźcie wygodne buty, nakrycie głowy, można wziąć też jedzenie i picie, jeśli jednak tego zabraknie, na miejscu, na dziedzińcu przed zamkiem Nasrida znajdziecie publiczne, bezpłatne toalety, przechowalnię bagażu, automaty z jedzeniem i piciem (można tu kupić nawet kanapki) i ceny nie są tu bardzo wysokie. Obok sporo sklepików z pamiątkami, oraz przekąskami.

Alhambra

 

W Granadzie na ulicach, wieczorami spotkać można grajków. Grają i śpiewają pięknie, najczęściej hiszpańskie piosenki przy akompaniamencie gitary. Warto przysiąść nad rzeką i poczekać na taki koncert, a później podziękować za niego monetą.

Jeśli będziecie w okolicy Granady, koniecznie odwiedźcie to miasto. Ma oryginalny styl, średniowieczny klimat i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia.

Alhambra
Alhambra
Alhambra. Kwiaty w ogrodach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *