Malta – praktyczne informacje

Kolorowa Malta – słońce, plaże i zabytki.

Malta to nieduża wyspa na morzu śródziemnym. W skład Republiki Malty wchodzą jednak trzy wyspy ułożone w Archipelagu Maltańskim: Malta, Gozo i Comino. Ludność tego państwa to zaledwie ok 450 000 mieszkańców. Mimo niewielkiej powierzchni jest to jedno z piękniejszych miejsc w Europie. Pełne malowniczych krajobrazów, spójne architektonicznie, dobrze skomunikowane i otwarte dla turystów. Obecnie można przebierać w ofertach tanich lotów z Polski na Maltę. Najwięcej ofert znajdziemy w Ryan Air. Ceny oscylują w okolicy 300 zł za lot w obie strony. Dziś chcę podać kilka informacji dla tych, którzy planują się tam wybrać.

 

malta pii

1. Lotnisko

Na Maltę przylatujemy na lotnisko oddalone o 1 km od miasta Luqa. Port lotniczy jest średnich rozmiarów (w porównaniu do innych portów międzynarodowych), oznakowany w języku angielskim. Informacji o lotnisku i o kraju dostarcza bardzo dobra strona internetowa:  http://www.maltairport.com/en/home.htm

2. Transport

transport

Z lotniska do każdego miejsca na wyspie dostaniemy się autobusem. Autobusy jeżdżące na lotnisko oznaczone są symbolem X oraz cyfrą w zależności od miasta do którego jadą (X1, X2, X3 etc). Na całej Malcie przemieszczać można się za pomocą rozbudowanej na wyspie sieci autobusowej. Bilet dzienny kosztuje obecnie (2015 rok) 1,5 euro, a tygodniowy 6, 50 euro. Nie wszystkie typy biletów obowiązują na Gozo, warto to sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika: 
http://www.publictransport.com.mt/

   Autobusy jeżdżą punktualnie i zgodnie z rozkładem (wbrew informacjom jakie przeczytałam wcześniej w internecie), są nowe i czyste. Czas przejazdu jest adekwatny do trasy (samochodem również nie da się jechać szybko – drogi są wąskie, pełne zakrętów, wymagają naprzemiennego ruchu). Z lotniska jeżdżą również shuttle buss (transport organizowany małymi busami), jednak cena przejazdu to ok 6 euro, co nie jest konkurencyjnym rozwiązaniem dla tutejszej komunikacji.

3. Wynajem auta i ruch lewostronny

ruch

Kolejnym sposobem na zwiedzanie Malty jest wynajem samochodu. Oferty wynajmu są bardzo korzystne jak na kraj europejski (do lotów RyanAir jako oferta łączona już od 90zł za tydzień). Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że na wyspach obowiązuje ruch lewostronny, co może wydawać się trudne dla osób które wcześniej nie jeździły w ten sposób i nie ma zbyt wielu chętnych na tą ofertę. Jednak z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kierowca, który ma dobre umiejętności jazdy poradzi sobie z tą zmianą dość płynnie. Można zastanowić się nad dokupieniem pełnego ubezpieczenia z uwagi na miejscami bardzo wąskie drogi, kamienne ogrodzenia wokół nich (można zarysować samochód), oraz złej jakości nawierzchnię (dość dużo dziur na mniejszych drogach na wyspie, słabe oświetlenie drogowe lub jego brak). Na Malcie nie ma obowiązku jazdy na światłach w dzień, w czasie zmierzchu kierowcy dość późno włączają światła.

klify

4. Malta na rowerze

Jeśli nie wybieramy się na Maltę w lecie (za gorąco) i jesteśmy aktywnymi osobami, warto rozważyć zwiedzanie wyspy na rowerze. Gdyby objechać całą wyspę wzdłuż jej brzegów kazuje się, że przejechaliśmy zaledwnie 140km. Na Malcie i Gozo znajduje się dużo ścieżek rowerowych wytyczonych wzdłuż najpiękniejszych tras każdej z wysp. Jednak wypożyczenie roweru to dość kosztowna sprawa (droższa niż wypożyczenie samochodu, proponowane ceny oscylują w granicy 10 euro za dzień), większość oferowanych rowerów to rowery górskie o szerokich oponach. Jeśli rozważamy taką opcję, warto zastanowić się, czy nie lepiej zabrać ze sobą z Polski swój własny rower i nadać go jako bagaż. Obecnie cena przewiezienia roweru samolotem w liniach RyanAir to ok 200zł, dużo korzystniej przewozi sprzęt WizzAir.

5. Przejściówki na wtyczki elektryczne (adaptery)

Na Malcie obowiązują wtyczki typu G (240 V i 50Hz) – takie jak w Wielkiej Brytanii. Jeśli ktoś posiada przejściówkę na takie podłączenie, warto zabrać, jeśli nie, hotele najczęściej oferują przejściówki na miejscu, lub proszą o dopłatę do wtyczki (ok 2 euro), przejściówki kupić można też w sklepach (do 4 euro za sztukę).

6. Jedzenie na Malcie

pastizzerie

Malta ma swoją własną, niepowtarzalną kuchnię. W każdym mieście spotkamy restaurację serwującą maltańską kuchnię. Specjalnością wyspiarzy jest królik przyrządzany na kilka sposobów (najczęściej to jednak kawałki mięsa w potrawce) za cenę ok 13 – 20 euro. Prócz kuchni maltańskiej popularne i dostępne na każdym kroku są potrawy kuchni włoskiej (najczęściej Spaghetti  i Lasagne, oba w cenie ok 8 – 15 euro). Jeśli chcemy najeść się i nie wydawać sporo na jedzenie, warto stołować się jednak w ulicznych Pastizzeriach. Ciepłe jedzenie dostępne tutaj jest w cenach od 0,30 do 1,50 euro (pizza w kawałkach, tortille oraz wiele zapiekanych w cieście przekąsek o których więcej w kolejnym poście).

7. Internet

To dobro o które dość trudno na Malcie. Często hotele udostępniają internet tylko po dokonaniu opłaty dodatkowej (cena zależy od hotelu), lub udostępniają internet jedynie w wybranym miejscu (recepcja, loggia etc.). Nawet jeśli hotel informuje na swojej stronie, że posiada dostęp do internetu po przyjeździe możemy otrzymać dodatkowe informacje o jego ograniczeniach. Dużo lokali posiada naklejkę „freeWiFi” jednak nie zawsze jest to zgodne ze stanem aktualnym. Często, na skutek wiatru, złych warunków, czy awarii internet nie działa (warto o to zapytać przed zamówieniem posiłku).

8. Malta Discount Card

Karta zniżkowa na Malcie kosztuje niewiele – jedynie 20 euro na 10 dni. Zniżki jakie oferuje nie dotyczą głównie muzeów, ale wszelkich aktywności jakie można uprawiać na wyspie, a także rachunków w restauracjach. Jedyne co można jej zarzucić to fakt, że zniżki dotyczą często bardzo ekskluzywnych produktów. Warto zatem najpierw rozważyć jaki próg cenowy nas ogranicza, a później dopiero decydować się na zakup karty. Zniżki jakie oferuje karta nie dotyczą wszystkich muzeów na Malcie. Więcej informacji tutaj: 
http://maltadiscountcard.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *