Budapeszt – atrakcje i informacje

Budapeszt – o tym dlaczego tu wracam.

Stolica Węgier to przepiękne miasto. Warto się tam wybrać, jeśli tylko nadarzy się Wam taka okazja. Ja z racji niewielkiej odległości miasta, w którym mieszkam od Budapesztu jeżdżę tam co jakiś czas, uzupełniając listę obejrzanych atrakcji o coraz nowe pozycje, rozkoszując się langoszem i gulaszem oraz innymi węgierskimi potrawami, i koniecznie, za każdym razem, spacerując po niezwykłym Zamku Królewskim. Postanowiłam zebrać w jeden wpis informacje o mieście, które mogą wam się przydać przed wyjazdem, zachęcić do zobaczenia jego atrakcji i pomogą zorientować się w cenach.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie – subiektywna lista cudów:

Parlament w Budapeszcie

1. Parlament

– to przepiękny budynek w stylu neogotyckim z przełomu XIX i XX wieku autorstwa architekta Imre Steindla. Do dziś jest to miejsce obrad parlamentarnych. Mimo to budynek częściowo jest dostępny dla zwiedzających. Bilety można kupić prze internet na stronie https://www.jegymester.hu, w przypadku takiego zakupu cena biletu wzrasta o 10%. Bilety można kupić również bezpośrednio w parlamencie, w kasach przy wejściu. Bilety obowiązują na zorganizowane oprowadzanie z przewodnikiem w języku węgierskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim, hiszpańskim oraz hebrajskim i sprzedawane są na określoną godzinę wejścia. Trzeba je kupować z wyprzedzeniem (po południu najczęściej nie ma już biletów na dany dzień w kasie, wszystkie są wyprzedane). Przed wejściem do części parlamentu dostępnej dla zwiedzających, strażnicy prześwietlają plecaki, zabierają ostre przedmioty, a turyści przechodzą przez bramki do wykrywania metalu. Procedury i zakazy podobne są do lotniskowych, z tym wyjątkiem, że dozwolone jest posiadanie napojów.

Parlament w Budapeszcie, wnętrza

Budynek parlamentu jest pełen przepychu. Sufity wykładane są złotem (w całym budynku położone jest ok 40 kg złota), kolumny marmurowe zrobione są z jednego kawałka marmuru, zdobienia z kamieni szlachetnych. W gablocie, pilnie strzeżone przez wartowników znajdują się węgierskie insygnia władzy (korona świętego Stefana i berło). W budynku można robić zdjęcia, jednak znajdują się tu obszary gdzie wprowadzono zakaz fotografowania. Informuje o tym przewodnik.

Parlament w Budapeszcie, sala obrad

Zwiedzanie parlamentu trwa około godziny, kończy się wystawą muzealną poświęconą historii parlamentu. Podziwiać tu można projekt, detale architektoniczne budynku na zdjęciach, projekty parlamentu, które stawały w konkursie i przegrały z projektem Imre Steindla, historię budowy.
Wstęp – dorosły 2000 HUF dzieci 1000 HUF

Wzgórze Zamkowe

2. Zamek Królewski i miasto na Wzgórzu Zamkowym.

To niezwykły zabytek wpisany na listę UNESCO. Na zamek warto wybrać się w ciepły, słoneczny dzień, lub późnym wieczorem (ogromnym atutem tego miejsca są iluminacje świetlne zamku oraz widok na most łańcuchowy i parlament). To miasto w mieście jest bardzo ciekawą enklawą architektoniczną.

Wzgórze Zamkowe wieczorem

Okazały zamek, liczne postumenty, bogate rzeźbienia a wokół kamienice ze słynnymi węgierskimi bramami. Co krok znajduje się tu mały sklepik, butik, kawiarnia czy restauracja. W zamku mieszczą się liczne muzea, w tym historyczne Budapesti Történeti Múzeum (muzea nieczynne w poniedziałki). Na wzgórzu zobaczyć możemy również między innymi starą Basztę Rybacką z przejściem podziemnym oraz gotycki kościół Macieja. W obrębie murów spotkać można zawsze stragany z rękodziełem, kupić przekąskę na gorąco w budkach z grillem, trafić na festyn czy koncert.

Most Łańcuchowy i kolejka elektryczna Siklo

Na Wzgórze Zamkowe dojechać można autobusem komunikacji miejskiej, przyjść spacerem, lub wyjechać elektryczną kolejką Siklo. Bilet na kolejkę kosztuje 1500 HUF w dwie strony, 900 HUF w jedną, jazda trwa kilka krótkich minut.

Wejście do jaskini

3. Jaskinie Pálvölgyi barlang felszíne Természetvédelmi terület oraz Szemlő hegyi barlang.

Jeśli będąc w Budapeszcie macie odrobinę więcej czasu, warto wybrać się do jaskini Pálvölgyi barlang felszíne Természetvédelmi terület oraz Szemlő hegyi barlang. Jaskinia Pálvölgyi obecnie uznawana jest za najdłuższą na Węgrzech. Znajduje się na obrzeżach miasta i nie jest łatwo tu trafić. Dojeżdża tu autobus nr 65, przystanek przy jaskini to przystanek na  żądanie. Warto powiedzieć kierowcy kiedy chcemy wysiąść, aby nie przeoczyć właściwego miejsca.

wąskie przejścia w jaskini

Zwiedzając jaskinię Szemlő poruszamy się w uniformie, w kasku i z latarką. Gliniasta ziemia w jaskini potrafi zabrudzić każde ubranie. Pálvölgyi to spacer po wylanych betonem korytarzach. Wewnątrz temperatura nie jest bardzo niska (11 stopni), jednak przejście jednej jaskini trwa ponad godzinę. Do jaskini wejść można jedynie zorganizowaną grupą z przewodnikiem.

wokół jaskiń

Wokół wejścia ustawione są stoły i ławki na słońcu, jedzenie można kupić w małej knajpce służącej za poczekalnię turystom. Informacje, w większości po węgiersku znajdziecie na stronie http://www.dinpi.hu/palvolgyibarlang. Cena biletów to 1400 HUF do jednej Jaskini i 2000 HUF do dwóch.

ceny biletów. Jak widać, można płacić kartą

Gdy będziecie wracać do centrum miasta, zmęczeni długim spacerem, wybierzcie się koniecznie do term.

Termy Széchenyi gyógyfürdő

4. Teremy Széchenyi gyógyfürdő

– w Budapeszcie to obowiązkowy punkt na planie pobytu. W samym mieście kąpielisk termalnych jest ponad dziesięć. Najpopularniejsze z nich znajdują się przy hotelu Gellerta, jednak ja polecam wybrać się do starych i pięknych Széchenyi, które mieszczą się w parku miejskim niedaleko zoo. Strona internetowa kompleksu, na której znajdują się wszystkie informacje: www.szechenyifurdo.huKompleks robi wielkie wrażenie. Znajduje się tu co najmniej 15 basenów różniej wielkości, z wodami w różnych temperaturach (najwyższa to 40 stopni, najniższa 14 stopni), kilka saun – suche, mokre, zapachowe, wody w basenach nasycone bywają różnymi pierwiastkami. Wszystko to znajduje się w zachwycającej architekturze budynków bogato zdobionych, opatrzonych kolumnami, rzeźbami. Termy czynne są do godz 22.00. Kupując bilet możemy wybrać opcję droższą, z kabiną i tańszą z szafką. Obiekt nie posiada przebieralni, jeśli wybraliście tylko szafkę przebieracie się publicznie w szatniach dla kobiet lub mężczyzn, lub w toalecie. Nie trzeba czepków. Brakuje suszarek, w części dla kobiet są tylko dwie suszarki. Wstęp na baseny nie należy do najtańszych, za pobyt całodzienny z kabiną płacimy 5200 HUF, za szafkę 4700 HUF, nieco taniej  (300 HUF mniej) wejdziemy po godzinie 17.00.

5. Zespół Budynków Historycznych w Parku Miejskim znanych też jako Zamek Vajdahunyad

–  na niewielkiej wyspie obok basenów termalnych Széchenyi znajduje się piękny zespół budynków wzorowanych na budowlach historycznych. Malowniczy zameczek ze strzelistymi wieżyczkami otoczony wodą, położony na środku jeziora, porośnięty jest pnącym winem. Wchodzimy tu przez niewielki mostek i bramę. Wewnątrz panuje nastrój średniowiecznego małego miasta i bardzo sprzyja spacerom, kontemplacji i refleksji. Całość zbudowana została w XIX wieku i stanowi kopie oryginalnych budynków znajdujących się w innych częściach Europy.

6. Dworzec główny w Budapeszcie czyli Dworzec Keleti 

– to impomnująca budowla z licznymi kopułami, i przeszkleniami, bogato zdobiona, również ogromnymi freskami. Stanowi ucztę dla oczu tych, którzy cenią sobie architekturę. Z dworca jeżdżą pociągi do Krakowa i Warszawy.

budapesztańskie mosty

7. Mosty w Budapeszcie

Znane są ze zdjęć na całym świecie. Most Elżbiety, Most Wolności, najkrótszy, piękny i zielony, nazywany bywa również Mostem Samobójców. Po wojnie został odbudowany jako pierwszy i stąd pochodzi jego nazwa. Most Łańcuchowy, zwany też Mostem Széchenyiego którego oświetlenie w nocy czyni go wdzięcznym obiektem fotografii również zniszczony w czasie II Wojny Światowej i odbudowany w setną rocznicę swojego powstania.
Będąc w Bupadeszcie każdy będzie miał możliwość choć raz nimi podróżować. Niestety jak w całym centrum miasta, na mostach są ogromne korki, które odbierają całą radość z doznań estetycznych na budapesztańskich mostach. Zupełnie inaczej podziwia się je z wody, w czasie rejsu statkiem.

Obuda rynek

8. Obuda

– piękna stara część Budapesztu, niegdyś niezależne miasto. Zanim doszło do historycznego połączenia, Buda i Peszt rosły sobie równolegle po obu stronach rzeki. Niedaleko istniała Obuda, powstała na terenie starej, wojskowej osady rzymskiej. Centrum z niewielkim ryneczkiem i niskimi budynkami było małe i przytulne, i  również do dziś Obuda zachowała swój klimat.

Obuda rynek

W sercu dawnej Obudy urządzono muzea, ulokowano przytulne kawiarenki i restauracyjki, postawiono rzeźby, które dodały niezwykłości temu skrawkowi miasta. Polecam wycieczkę w ten rejon miasta, z uwagi na jego wyjątkowy, inny charakter, ruiny rzymskiego miasta Aquincum, czy muzeum Rzymskiego Obozu Warownego.

9. Wzgórze Wolności

– ciekawe miejsce w sercu Węgier. Symbol wolności w kraju, którego ustrój odbiega od ideałów tego miejsca. Wzgórze cieszy się złą opinią, ponieważ mieszkańcy mawiają, że zbierają się na niej czarownice i odprawiają sabat. Niejasna jest również historia znajdującego się tutaj pomnika. Obecnie symbolizuje on wolność, jednak nie było to pierwotne znaczenie monumentu. Wycieczka na górę  to świetny dłuższy spacer, najlepszy na poranek. Ze wzgórza widać całą panoramę miasta.

Rejs Dunajem

10. Godzinny rejs po rzece

– atrakcja którą bardzo polecam. W Budapeszcie można wybrać się na rejsy Dunajem. Z pokładu niewielkich statków podziwiać można obie strony miasta, najpiękniejsze budynki widać jak na dłoni. W fotelach zamontowane są słuchawki, a tekst nagrany jest również w języku polskim. Wycieczki kosztują około 2000 HUF, nieco taniej ale na krótszej trasie płyniemy tramwajem wodnym.

kolorowe kamienice i statek z turystami z Malty

11. Informacje dla kierowców

– w całym centru Budapesztu postój jest płatny. Strefy płatnego parkowania są bardzo rozległe. Mimo opłat, bardzo trudno znaleźc miejsce parkingowe. W mieście są ogromne korki. Bilet parkingowy można kupić na max. 3h, strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 lub 8-17, w zależności od miejsca. Opłata za 1h parkingu to ok 400HUF

Przykładowe ceny w Budapeszcie:

ceny kawy i herbaty

Budapeszt ma tak wiele do zaoferowania, że nie sposób wymienić wszystkie jego atrakcje. Goszcząc w tym mieście już trzy razy, nie widziałam zapewne połowy z nich. Brakło czasu na muzea, kaplicę w skale, długie spacery po starym mieście w Peszcie, labirynt pod Wzgórzem Zamkowym. A to zapewne początek listy miejsc, które powinnam zobaczyć. Polecam Budapeszt całym sercem. To piękne miasto, z fantastycznym jedzeniem, klimatem, gdzie ceny jak na polską kieszeń są całkiem znośne. Ja tutaj jeszcze wrócę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *