Bordeaux – praktyczne informacje

Słoneczne Bordeaux – czyli mały Paryż

Bordeaux to miasto leżące w południowo – zachodniej Francji. Do tej pory kojarzyło mi się głównie z produkcją znanego w całym świecie wina. Wyobrażałam je sobie jako miasteczko w dolinie otoczonej winnicami, gdzie ludzie zajmują się uprawą i żyją wokół wina. Tym czasem Bordeaux okazało się być pięknym, starym miastem uniwersyteckim. Funkcjonuje tutaj blisko 20 uniwersytetów. Intelektualny klimat miasta da się odczuć spacerując jego ulicami. Architektura starówki (cały jej obszar wpisany został na listę UNESCO), fantastycznie zagospodarowane nabrzeże płynącej tu szeroko rzeki Garonny, klimat parków miejskich, to wszystko bardzo dobrze skomponowane w jeden ciąg, sprawia że człowiek czuje się tutaj na prawdę przyjemnie.

karuzelawparku1

     Do Bordeaux nie ma bezpośrednich lotów z Polski (lato 2015), ale przesiadka w Brukseli, pozwala nam dolecieć tam już od ok. 200 zł w dwie strony, na pokładach linii Ryanair. Informacje o lotnisku i połączeniach autobusowych z miastem znajdziecie na dole artykułu.

     Planując zwiedzanie miasta warto rozważyć wypożyczenie roweru miejskiego. Jest to ciekawa alternatywa dla komunikacji miejskiej. W mieście jest bardzo dużo ścieżek rowerowych, rowerem swobodnie możemy jeździć po całym centrum zamkniętym dla ruchu samochodowego.

1. Rowery miejskie

stacjarowerów

Rowery miejskie to świetne rozwiązanie w Bordeaux i warto z niego skorzystać. Mimo, że w mieście jest dobra komunikacja, bilety są stosunkowo drogie (jeden bilet godzinny to 1,5 euro), a zwiedzanie wymaga częstych przesiadek. Miasto nie jest zbyt rozległe, jednak długie spacery po starówce sprawiają, że w pewnym momencie nie ma już siły iść dalej. Dzięki rowerom miejskim Bordeaux zobaczyć można szybko, sprawnie i przyjemnie. Dużą zaletą tego sprzętu jest fakt, że system nie wymaga logowania się, czy zakładania konta. Wystarczy posiadać kartę kredytową z możliwością zajęcia na niej kaucji w wysokości 200 euro (na wypadek gdybyśmy jednak postanowili wrócić takim rowerem do Polski) i sprawę wypożyczenia roweru załatwiamy w pierwszej napotkanej stacji dokującej. Do wypożyczenia roweru wymagana jest jednak znajomość języka obcego (może być angielski lub francuski), coś do notowania podawanych przez urządzenie kodów (np. kodu do kłódki zamykającej zapięcie rowerowe, jeśli będziemy go pozostawiać np. pod muzeum) i tyle. Koszt pożyczenia roweru na 24h to 1,5 euro. Rower możemy zwrócić w dowolnej stacji na terenie miasta. A stacji jest bardzo dużo, podobnie jak ścieżek rowerowych, które znajdują się wzdłuż rzeki oraz na większości ulic i chodników w mieście.

rowermiejski

W Bordeaux istnieje możliwość wypożyczenia dwu lub jednoosobowych samochodów elektrycznych. Wybaczcie jednak bardzo powierzchowną informację, ale nie poświęciłam tej ofercie zbyt wiele czasu.

2. Zwiedzanie

Czyli co, gdzie i czy na pewno warto, oraz o rzeczach odkrytych przypadkiem.

katedra

     W Bordeaux poza obowiązkowym spacerem piękną starówką, warto zobaczyć obiekty sakralne takie jak gotycka katedra St-Andre (na zdjęciu powyżej), która jest imponującym budynkiem wkomponowanym w niewielki placyk (budowę katedry ukończono w 1096 roku). Przy katedrze stoi brama królewska z początków XIII wieku. Na uwagę zasługują również kościoły St-Seurin, Ste-Eulalie i St-Michel:

kościół

W mieście znajdują się również ruiny dawnego amfiteatru rzymskiego Palais Gallien, które jednak nie zachowały się w dobrym stanie. Bordeaux posiada również kilka ciekawych muzeów, zwłaszcza muzea sztuki.

     Dla pragnących poznać tajemnice słynnego na cały świat wina, miejscem do którego należy zaglądnąć jest Maison du Vin (Adres: 1 Cours du 30 Juillet). Tu uzyskamy wszelkie informacje na temat uprawy winorośli, winnic w okolicach Bordeaux, a także weźmiemy udział w ich degustacji. Można też skorzystać z oferty biur turystycznych, które organizują jednodniowe wycieczki do okolicznych winnic. Na stronach Office de Tourisme de Bordeaux znajdziecie informacje o sprawdzonych firmach organizujących takie wyjazdy, oraz o ich cenach. Zwiedzać winnice można również samodzielnie, w tym celu jednak trzeba dysponować samochodem. Jeszcze więcej o winach z Bordeaux na stronie: Bordeaux Vines.

3. Pozostałe atrakcje Bordeaux

lustrowodyiplacgiełdowy

     Piękne miejsce, w którym koniecznie należy się znaleźć to Place de la Bourse czyli Plac Giełdowy, a obok niego zwierciadło wody (na zdjęciu powyżej), bardzo ciekawa atrakcja, która przyciąga dzieci, dorosłych mieszkańców, oraz turystów. Stare budynki Placu Giełdowego odbijają się w tafli zwierciadlanej wody. W gorące dni, małe dzieci bawią się w wodzie, biegają w wodnej mgle, wieczorami kolorowe latarnie promenady rzecznej błyskają w tafli wody. Wokół ludzie leżą na trawie, jedzą, śmieją się i odpoczywają.

lustrowodypara

     Tuż obok placu, na drugi brzeg rzeki, przedostać możemy się przez piękny kamienny most Pont de Pierre, zbudowany na 17 łukach. Most jest fantastycznie podświetlony w nocy i dopełnia krajobrazu Placu Giełdowego.

starymost

     Wzdłuż rzeki ciągnie się zadbana i zaprojektowana z niezwykłym smakiem promenada, na której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Stare doki zamienione w pasaże handlowe, skate-parki dla dzieci w różnym wieku i z różnym stopniem trudności, romantyczne kawiarenki i eleganckie restauracje, stacje dokujące dla ogromnych łodzi żeglujących na międzynarodowych trasach, tramwaj wodny, ścieżki rowerowe, szerokie trawniki na których ludzie po prostu leżą zajadając melony z koszy piknikowych, a nawet.. wieczorne lekcje tańca dla wszystkich zainteresowanych, prowadzone przez instruktorów. Lekcje cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców!

promenada

Dzielnica portowa 

– czyli co się stanie gdy opuścimy centrum miasta i czy warto to zrobić?

doki

Dzielnica portowa – Jadąc (na rowerze :) ) wzdłuż promenady opuszczamy piękną starówkę Bordeaux i wjeżdżamy w nieco bardziej nowoczesną część miasta z inną architekturą. Analizując wygląd tutejszych mieszkańców oraz starszych budynków można przypuszczać, że dzielnica ta, leżąca blisko starej śluzy dla statków, stanowiła skupisko mniej zamożnych robotników. Miasto włożyło jednak spory wysiłek w to, aby dzielnica nabrała życia i energii. Prowadzone są tutaj inwestycje budowlane, a architektura nowo stawianych bloków zasługuje na uwagę. W starych barkach mieszczą się klimatyczne restauracje, a w opuszczonych budynkach magazynów portowych, offowe kluby. Nowoczesne bloki sąsiadują jeszcze ze slumsami pod którymi parkują mocno poobijane samochody ich mieszkańców, gdzieniegdzie zobaczyć można jeszcze stare, drewniane, parterowe domki, które mocno chylą się ku ziemi. Wygląda na to, że takie widoki pozostaną tutaj niedługo.. Dzielnica jest bardzo ciekawa i warto wybrać się tutaj na krótką wycieczkę.

doki1

Tramwaj wodny 

– czyli ciekawostka dla lubiących podróże wodą.

flaga

Tramwaj wodny – w Bordeaux po rzece pływa tramwaj wodny. Na trasie ma cztery przystanki. Rejs pomiędzy najbardziej oddalonymi z nich trwa pół godziny. Warto wybrać się na taki rejs, daje on możliwość oglądania miasta z zupełnie innej perspektywy. Bilet na tramwaj wodny, jest zwykłym biletem komunikacji miejskiej, kosztuje 1,5 euro. Można go kupić na przystankach tramwajowych, w samoobsługowych automatach biletowych.Tak jak w pozostałych środkach transportu podlega skasowaniu w kasowniku (kasowniki w Bordeaux „zjadają” w całości bilety, po to aby wypluć je po chwili, już skasowane). Tramwaj pływa do ok. godziny 20.00 (w zależności od przystanku). Rozkład jazdy zależy od dni tygodnia i znajduje się na przystankach tramwaju.

4. Parę słów o komunikacji okołomiejskiej w Bordeaux czyli Dworzec Główny, lotnisko i dojazd..

Dworzec Główny – czyli gdzie to jest i dlaczego nie w centrum?

dworzec_zmniejszamy

     Kolejowy Dworzec Główny leży w w pewnym oddaleniu od centrum miasta. Bardzo dobrze skomunikowany (autobusy, tramwaje) i imponująco duży, leży w jednej z biedniejszych dzielnic i w nocy może przyprawić o odrobinę obaw (ja trafiłam na bardzo głośne grupy czarnoskórych nastolatków tańczących na chodnikach, popychających i wywracających kosze na śmieci). Na dworcu działa bezpłatne, choć wolne wifi, które pozwala sprawdzić mapę z drogą do hotelu, co jest niezwykle cenne w godzinach kiedy wszystkie punkty informacyjne nie działają. Z dworca, z trasą przez całe miasto, odjeżdża autobus na lotnisko (linia 1+), cena biletu taka jak w komunikacji miejskiej 1,5 euro. Autobus na lotnisko jedzie 55 minut.

Port lotniczy leży około 10 kilometrów za miastem. Bordoeaux posiada duże, międzynarodowe lotnisko, na które przylatuje wiele linii lotniczych. Tanie linie, zwłaszcza Ryanair odprawiane są w bocznym baraku za głównym budynkiem lotniska, o nazwie Billi. Jeśli zdarzy wam się wejść do głównego budynku lotniska, na tablicach informujących o odlotach znajdziecie przy lotach Ryanair notkę Billi. Aby dotrzeć do wskazanego punktu odprawy należy opuścić terminal lotniskowy i idąc wzdłuż niego szukać budynku w czarne pasy. To właśnie tutaj w sporym tłoku podróżują pasażerowie tanich linii lotniczych.

5. Ceny w Bordeaux. Do Francji przyjechałam prosto ze słonecznej i wesołej Hiszpanii, gdzie ceny żywności były niskie, porównywalne do tych w Polsce. Stąd dość duża różnica w rachunku przy nabywaniu tych samych produktów co 200 km wcześniej była dość nieprzyjemnym doznaniem. Cenowo Bordeaux nie ustępuje Szwajcarii, czy Niemcom. Wybrałam dla was kilka produktów, których ceny sprawdzałam w czasie swojego pobytu. Trudno jest mi powiedzieć czy ceny w Bordeaux podobne są do tych w pozostałych rejonach Francji, jednak zdecydowanie są one wyższe od cen jakie spotkać możemy w Hiszpanii. Pobyt w Bordeaux i korzystanie ze wszystkich jego uroków wymaga większego portfela.

jedzenie

Przykładowe ceny (2015 rok):

kawa w kawiarni ok 3 euro

jedno danie w restauracji na starówce ok 15 euro (trudno znaleźć cokolwiek poniżej tej kwoty)

pocztówka 1,5 euro

paczka babeczek „Magdalenek” w sklepie ok 3 euro

kebab z frytkami i colą w muzułmańskim fast foodzie 6 euro

zestaw big mac w MC Donaldzie 7 euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *